Půjčka nám může v mnoha situacích pomoci v nouzi nebo alespoň zpříjemní život a můžeme si dříve dopřát to, nač bychom třeba i dlouho spořili. Na druhou stranu se může stát i oním pověstným zlým pánem, když se dostaneme do dlouhodobých potíží se splácením. Může to skončit i uvíznutím v tzv. dluhové pasti. Aby nedošlo k nejhoršímu a půjčka Vám pomohla a ne uškodila, je třeba být opatrný a trochu se dané problematice věnovat.
Úplně na začátku je potřeba si rozmyslet, zda půjčku skutečně potřebujete. Půjčky na pořízení bydlení či vybavení domácnosti rozhodně svůj význam mají. Naopak od půjček na dovolenou či na vánoční dárky vás budou odborníci právem zrazovat.
Vyberte si poskytovatele
V zásadě máme na výběr 3 možnosti: bankovní půjčky, nebankovní půjčky nebo půjčky od soukromých. Půjčky od známých či příbuzných se jeví jako nejdostupnější a nejjednodušší řešení. Je však potřeba důkladně zvážit, zda si půjčovat právě od kamaráda nebo od tety, protože to do budoucna může přinést spoustu problémů, od hádek, rozvratu rodiny až po soudní spory. U půjčky od instituce je nutné posoudit jejich přístup, transparentní informování o průběhu půjčky, mnoho napoví i reference, které lze na internetu snadno najít.
Pečlivě posuďte podmínky
Je potřeba vzít v úvahu nejen výši úroku, to napadne každého jako první, ale mimo jiné i RPSN. Roční procentuální sazba nákladů totiž obsahuje vše, co zaplatíme – poplatek za zpracování či vedení úvěru, pojištění, úrok. Tak zjistíte to hlavní, kolik jste si půjčili a kolik vás to bude po doplacení poslední splátky stát.
Je velmi důležité být obezřetný, protože např. ručit za půjčku, byť jen v řádech desetitisíců, vlastní nemovitostí, vás může v konečném důsledku připravit o střechu nad hlavou. Na pro vás na první pohled velmi nevýhodné podmínky rozhodně nepřistupujte a poohlédněte se jinde. Nakonec je možné, že zjistíte, že vaše situace se dá vyřešit i bez půjčky.