Po sezóně využijeme slunečnici i jinak než jako krásnou výraznou květinu. Její semínka můžeme jíst a krmit s nimi v zimě ptáčky. Z jejích okvětních plátků vařit čaj. Dá se z ní vyrobit i tinktura nebo prostředek na revma.
Jak pěstujeme
Slunečnice mají rády půdu hlinitopísčitou, pokud možno bohatou živinami. Potřebují samozřejmě slunné stanoviště, kde moc nefouká, aby se nepolámaly jejich dlouhé stonky. Přímo na záhon vyséváme semena v dubnu a květnu. Měla by mezi nimi být vzdálenost 20 centimetrů. Pak stačí zalévat, případně jim poskytnout oporu, aby se nelámaly. Krásně kvetou celé léto. A pak ještě až do října.
Výrazné krasavice
Tyto květiny jsou prostě královnami zahrad. Jejich výška je až 2,5 metru! Květy mají průměr až 30 centimetrů! A po celý den se otáčí za Sluncem. Jsou to prostě okrasy polí a zahrad! Můžeme je umístit i do dostatečně velkého květináče na terasu nebo balkon.
Pomáhá léčit
– hojí kůži (již v dávné minulosti ji naši předkové používali k léčbě válečných zranění)
– snižuje horečku
– podporuje trávení, aktivuje činnost jater
– semínka, která chutnají nám i zvířatům, zlepšují zrak
– olej s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin využíváme nejen k přípravě pokrmů, ale i jako základ k výrobě bylinných olejů a krémů
Co můžeme vyrobit doma
Sušené okvětní lístky používáme k přípravě čaje a přidáváme do koupele (namícháme s koupelovou solí). Slunečnicovou tinkturu připravíme z jednoho dílu květů slunečnic a deseti dílů alkoholu. Směs necháme několik týdnů macerovat. Pak se zcedí. Užívá se 20 až 40 kapek třikrát denně. Pomáhá při kašli, podporuje vykašlávání. Také bojuje proti skleróze. Mazání na revma se vyrábí z květů, které si uřízneme, když začnou uzrávat semínka. Nakrájíme je na ve drobnější kousky a zalijeme ve velké sklenici lihem (lékárenským, 65 %). Množství záleží na tom, jak velký použijeme květ. Mělo by stačit asi 0,5 litru. Přidáme k tomu ještě nastrouhané mýdlo (hrst) a necháme deset dní na slunném místě. Poté se zcedí a léčivé mazání je připraveno!
Categories: