Snad ani neexistuje dítě, které by si rádo nehrálo. A to je dobře, koneckonců hry jim umožňují připravit se bezpečnou formou na situace, do kterých se budou dostávat jako dospělí. Navíc hry venku také zlepšují jak fyzickou kondici, tak imunitní systém dítěte. A to rozhodně není na škodu.
Dříve bylo poměrně běžné, že se s dětmi chodilo prakticky denně na dětské hřiště, přičemž ty starší tam již chodily samy, bez doprovodu rodičů. Zde najdeme poměrně velkou spoustu atrakcí, od kolotočů přes nejrůznější prolézačky až po houpačky.
A jednou z nejoblíbenějších byla právě závěsná houpačka pro děti Chytrá liška. Ta se obvykle skládá ze dvou železných konstrukcí ve tvaru písmene A, spojených v nejvyšším bodě příčkou ze stejného materiálu. Na té pak byly zavěšeny obvykle dvě houpačky. Zde se často jednalo pouze o dřevěná či plastová sedátka, připevněná řetězem k oné příčli.
Dá se snadno pochopit, proč byla tak oblíbená. Děti se zde mohly houpat vlastní silou, bez pomoci další osoby. Navíc to bylo asi nejblíže, jak se mohly dostat k pocitu létání vlastními silami.
Ovšem právě tato atrakce z našich hřišť postupně mizí. Je to proto, že začala být považována za příliš nebezpečnou. A není divu, koneckonců stačilo jen, aby se dítě během houpání pustilo, a už letělo vzduchem, přičemž se mohlo ošklivě poranit. A žádný provozovatel hřiště nechce riskovat, že bude muset platit léčebné výlohy a nejrůznější odškodnění.
Je ale skutečně tak nebezpečná? Nebo jde jen o přehánění, které dětem ve skutečnosti škodí? Faktem je, že jisté nebezpečí zde rozhodně je. A to se v dnešní době rozhodně nenosí. Ochrana dětí má koneckonců prioritu, a žádný rodič nechce vidět svého potomka zraněného.
To samozřejmě dává smysl, jen je třeba dávat pozor, abychom v ochraně nezašli příliš daleko. Určitá míra rizika je pro správný vývoj dítěte nutná. Jak jinak by si uvědomily, že jejich chování může mít i následky?