Skutečně je tomu tak. Vozítko neboli rover Curiosity na Marsu přistálo už před dlouhými pěti lety. Co vše zkoumalo a objevilo, se můžete dočíst na . Rozhodně toho nebylo málo a odhalily se nám další střípky mozaiky o minulosti rudé planety.
Nicméně už nyní Curiosity přesluhuje, a proto NASA počítá s dalším roverem. V nedávné době jsme získali mnoho důležitých informací. Ostatně, mise nového vozítka by měla odstartovat již v roce 2020, tedy za dva roky. Provizorně se v tuto chvíli označuje jako Mars Rover 2020.
Na svých stránkách už NASA zveřejnila přibližnou podobu a specifikace. V mnoha aspektech bude rover sdílet stejné rysy s Curiosity. Opět půjde o vozítko velikosti auta s délkou asi tři metry a váhou kolem jedné tuny. Vzhled zůstane prakticky stejný, lišit se však budou především výzkumné komponenty. Ty převzaté z minulosti budou vylepšeny a vozítko se dočká několika nových. Například systému kamer Mastcam-Z, který bude schopen přiblížit na povrch planety a pořizovat 3D fotografie. Dále Supercam, který detailně popíše chemickou strukturu povrchu, doplněný systémem PIXL, jenž pomocí rentgenového spektrometru určí přesné zastoupení prvků. Soubor senzorů MEDA pak naměří přesné údaje o teplotě, tlaku, rychlosti a směru větru a dalších. V neposlední řadě radar RIMFAX nahlédne do marsovského podloží a určí jeho strukturu.
Začátkem února na svém webu NASA publikovala seznam tří možných přistávacích oblastí. Jedním z nich je Northeast Syrtis, starobylé území marsovského povrchu. Oblast kráteru Jezero, o níž se uvažuje, bylo zase kdysi skutečným jezerem. Třetí možnost, Columbia Hills, byla zase podle NASA před řadou let domovem horkých pramenů.
A jaké cíle si nový rover stanoví? Bude hledat znaky obyvatelnosti Marsu v minulosti s ohledem na mikrobiologický život. V možných obyvatelných prostředích se pokusí nalézt důkazy o této formě života, především ve speciálních kamenech schopných jeho ostatky uchovat. Bude tak sbírat vzorky kamenů a marsovské půdy. Dalším úkolem se stane testování atmosféry na přítomnost kyslíku pro budoucí lidskou posádku. NASA sama uvedla, že i kdyby se nenašly žádné známky starobylého života, vozítko vyšlape cestičku potencionální lidské posádce.